מוות בעריסה זה אמנם נושא שיכול להיות מפחיד ולא נעים, אך חשוב שהורים טריים יידעו כמה שיותר על הנושא. הדברים שנציג במאמר זה, יתנו לכם מעט מידע והבנה בתחום אך הם כמובן לא תחליף להתייעצות עם רופא בשום צורה ודרך.

מוות בעריסה – מה זה בכלל?

תסמונת מוות בעריסה היא תופעה בה תינוקות מתים באופן פתאומי ללא אזהרה מראש תוך כדי שינה  בעיקר בשעות הלילה. למרות המחקר הרב, אין הסבר מדעי ברור לתופעה והיא מתרחשת גם אצל תינוקות בריאים לחלוטין, אף שיש מספר גורמים המגבירים את הסיכון. מדובר בפגיעה תפקודית בעיקר, שפוגעת במנגנון בקרת הנשימה והיקיצה של התינוק. התסמונת היא אחד הגורמים הנפוצים לתמותת תינוקות עד גיל שנה. התסמונת עלולה להתרחש אצל תינוקות בני חודש עד שנה, אך רוב מוחלט של המקרים (90%) מתרחשים בטרם מלאו לתינוק שישה חודשים ושיא השכיחות היא בקרב תינוקות בני חודשיים עד ארבעה חודשים (מתוך ויקיפדיה).

מוות בעריסה
המקום המוכר והנוח עשוי להיות קטלני

מוות בעריסה – מה יכולים הורים לעשות בכדי לעזור בהורדת הסיכון?

מרחב שינה בטוח

מודעות למוות בעריסה היא חשובה ביותר כדי לשמור על בטיחות התינוק שלכם. זה חיוני שלתינוקך יש מקום בטוח לישון בו. כדי להשיג זאת, יש כמה דברים שעליכם לעשות:

  1. תמיד הניחו את תינוקכם על גבו
  2. הניחו אותם על מזרן שינה יציב וחזק
  3. שימו לב שלא חם לו מדי
  4. וודאו שמרחב העריסה שלו הוא רך ובטוח

שמרו על התינוק שלכם בחדר שלכם, אך לא במיטה שלכם

זה מומלץ שבחודשים הראשונים, התינוק שלכם ישן בחדר שלכם אך מומלץ שזה לא יהיה במיטה שלכם. הוא זקוק למקום משלו והוא הכי בטוח שם.

הניקו אם אתן מסוגלות

לא כולן מניקות אך הנקה אכן יכולה להפחית את הסיכויים למוות בעריסה. גם אם אתם מבצעים שילוב בין הנקה לבין פורמולה וגם אם אתם עושים זאת רק לתקופה קצרה – זה עדיין עובד.

עטיפת התינוק יכולה לעזור

עטיפת התינוק יכולה לשמור עליו בתנוחה שבה הנחתם אותו. שינה על הגב יכולה למנוע מוות בעריסה ובעצם העטיפה שלו, אתם מבטיחים שהוא ישן על הגב. בנוסף לכך, מומלץ להימנע מחפצים שעלולים להוות סכנת חנק בצורה כלשהי. זאת אומרת, בלי בובות, צעצועים או כל דבר אחר מסוכן במיטה. ישנם הרבה הורים שלא מעוניינים להשאיר את התינוק במיטה בלי שום אפשרות ל"בידור" ולכן עטיפת התינוק היא פתרון טוב לכך כי לילד אין ברירה אלא לשכב במיטה בתנוחה שבה הנחתם אותו. אל תדאגו, ההתבוננות בסביבה שלו היא בידור מספיק כי זו דרך למידה מצוינת בעבור תינוקות.

כמה דגשים: חשוב שהבד בו אתם עוטפים את הילד, יהיה מנדף זיעה כדי שלא יהיה לתינוק שלכם חם מדי בקיץ ובחורף לא יהיה לו קר. הבד חייב להיות גמיש וחזק כדי לאפשר לילד מרחב תנוחה אך כזה שגם יחזיק את הילד. בנוסף, יש להשאיר את הכתפיים חשופות ולא לעטוף אותן.

איך אפשר לדעת שעטפתם את הילד בצורה טובה? אם אתם יכולים להכניס את היד שלכם בין השמיכה לבין חזהו של התינוק שלכם, עשיתם עבודה טובה. חשוב מאוד לא לעטוף את הילד חזק מדי מכיוון שזה עלול לגרום ללחץ על חלקי הגוף העדינים שלו ולגרום לבעיות עתידיות.

מוות בעריסה
שימו לב שהוא עטוף היטב

יש כל כך הרבה מה ללמוד כהורים חדשים, אך מודעות למוות בעריסה היא חשובה ביותר למען בטיחות התינוק שלכם. הדברים שעליהם דיברנו במאמר, נועדו לעזור לכם לצאת לדרך ברגל ימין, אך כמו תמיד, אם יש לכם חששות או שאלות, חשוב שתתייעצו רופא ילדים. אם אתם רוצים לקבל עוד עצות וטיפים, לחצו כאן.

שאלות נפוצות

מוות בעריסה – מה יכול למנוע מוות בעריסה?

הדברים שיכולים לעזור למנוע מוות בעריסה הם: הנקה, עטיפת התינוק, שינה על הגב, שינה במיטה משלו.

מוות בעריסה – מהם הדברים שחייבים לעשות?

תמיד הניחו את תינוקכם על גבו, הניחו אותם על מזרן שינה יציב וחזק, שימו לב שלא חם לו מדי, וודאו שמרחב העריסה שלו הוא רך ובטוח.

מוות בעריסה – איך יודעים שהתינוק עטוף בצורה טובה?

אם אתם מצליחים להכניס יד שטוחה בין המעטפת לבין החזה של התינוק שלכם – הוא עטוף בצורה טובה.