התנהגות נכונה היא משהו שכל ההורים מנסים ללמד את הילד שלהם וכל ילד חייב ללמוד. ללא התנהגות נכונה, היה בעולם כאוס לא נורמלי. לכן, חייבים ללמד את הילדים כיצד להתנהג מגיל צעיר. הילד צריך לדעת מהם חוקים, איך לתת כבוד לאדם באשר הוא אדם וכיצד עובדת שיחה תרבותית.

ילדים, הרבה פעמים לא מצליחים להבין שלהורים יש סמכות עליהם ולכן, אם ההורים מבקשים משהו, יש לעשות אותו. הילד רוצה לעשות מה שהוא רוצה (לרוב זה לשחק) אך לא תמיד אפשר ויש גם חובות ולא רק זכויות. במידה ואתם חווים התנהגות לא נכונה מהילד שלכם והוא פשוט לא מוכן להיענות לבקשותיכם והוא עונה מה שהוא רוצה, אתם חייבים לסדר את זה.

במאמר הבא, אנו נציג 4 דרכים פשוטות לשינוי ההתנהגות של הילד שלכם.

התנהגות נכונה – ארבעת הדרכים

כאמור, ישנן 4 דרכים שבאמצעותן אפשר לשנות את התנהגותו של הילד שלכם. הדרכים הן: לשנות גישה, נסו להבין את המצב, הזדהות עם הילד ותהיו סבלניים. מיד נעבור על כל דרך ודרך ונסביר אותן.

חשוב להדגיש שאם הילד שלכם מתנהג בצורה מסוימת, יש לכך סיבה גם אם היא לא נראית לעין או מובנית לכם. גם ילדים, כמו מבוגרים, עוברים דברים בחייהם, חלק טובים יותר וחלק טובים פחות אבל הכל מושפע ממשהו. לכן, כל הדרכים קשורות איכשהו בניסיון להבין את הילד יותר טוב בעזרת תקשורת טובה יותר.

התנהגות נכונה" – תשנו גישה

גישה היא הכל בחיים. אם תהייה לכם גישה חיובית – יהיה חיובי. תהייה לכם גישה שלילת – יהיה שלילי. הכל תלוי איך אתם מחליטים להסתכל על המצב בפרט ועל החיים בכלל.

כך גם כאן, הגישה שלכם משפיעה ישירות על הגישה של הילד. אם אתם באים בגישה שלילית וכועסים על הילד על כך שהוא לא עשה את מה שביקשתם או שהוא התנהג לא כמו שצריך, הוא יענה לכם בגישה שלילית. אם אתם תיגשו אליו עם גישה חיובית ומנחמת, הוא יבין שהוא עשה טעות ויתקן אותה בפעם הבאה שיתקל במצב כזה.

בנוסף, ילדים אוהבים לעשות את מה שאומרים להם לא לעשות. לא רק ילדים, אלא בני אדם בכלל. זה משהו טבעי בראש שלנו כי למוח האנושי קשה יותר להבין שלילה מאשר להבין חיוב. הכוונה היא שאם אתם אומרים לילד שלכם לא לעשות משהו, יכול להיות שהוא בכל זאת יעשה אותו. לפעמים זה מכוון ולפעמים זה כי הוא באמת לא הבין את הבקשה. תחשבו על זה – כשמבקשים לא לעשות משהו, המוח צריך להבין מה אסור לעשות, מה כן לעשות ולבצע את זה. אם תגידו לילד מה כן לעשות, הדרך היא הרבה יותר קצרה והוא יוכל לבצע את ההוראות שלכם בקלות ובפשטות.

התנהגות נכונה – נסו להבין את המצב

רוב הפעמים, כמעט תמיד האמת, כשילד לא מתנהג יפה, ההורים מייחסים את ההתנהגות לכך שהילד הוא בעייתי. זה קורה לנו באופן טבעי מכיוון שחונכנו לגנות התנהגות לא נאותה ולשייך אותה לסיבה רעה. אך האמת היא שזה לרוב לא נכון. תמיד ישנה סיבה מאחורי מה שקורה.

בשל כך, חשוב לנסות ולהבין את המצב ואת הסיבה מאחורי התנהגותו של הילד לפני ששופטים אותו. נסו להוציא מהילד כמה שיותר מידע כדי שתוכלו להבין מה מפריע לו ומהו הגורם להתנהגות הלא יפה שלו. לאחר שהבנתם מהי הבעיה, יהיה לכם קל יותר להבין את הילד ותוכלו לנסות ולפתור את הבעיה ככל האפשר.

התנהגות נכונה
נסו להבין למה הוא מתנהג כך

התנהגות נכונה – הזדהו עם הילד

יכול להיות שהבנתם את הילד ואת הבעיה שעומדת מאחורי ההתנהגות שלו אך אתם פשוט לא מצליחים להבין את הקשר בין האחד לשני ולכן אתם עדיין כועסים. זה שאתם לא מבינים את הקשר ומבחינתכם זה דבר שולי ולא חשוב, לא אומר שהילד חושב כך. אם העניין מכעיס את הילד וגורם לו להתנהגות מסוימת, כנראה שזהו משהו חשוב בשבילו, גם אם עבורכם זה משהו שולי.

אם אתם לא תשימו רגע את עצמכם במקומו, אתם לעולם לא תצליחו להבין אותו ואם לא תצליחו להבין אותו, אתם לא תצליחו לשנות את ההתנהגות שלו. אז לפני שאתם כועסים עליו וצועקים, נסו רגע להבין למה מבחינתו זה כל כך חשוב.

התנהגות נכונה – תהיו סבלניים

אתם יודעים שלילד מתחת לגיל 7, לוקח 17 שניות לעבד בקשה?!?

יכול מאוד להיות שהילד לא עושה את מה שאתם מבקשים בדיוק ברגע שאתם מבקשים, בגלל סיבה זו. הוא לא עושה בכוונה, הוא פשוט לא יכול לעשות את מה שביקשתם. יש כאלה שלוקח להם עוד יותר זמן והולכים לעשות "פעילות אמצע" שהיא פעילות לפני ביצוע הפעולה שביקשתם ממנו. אם ביקשתם מהילד לנעול נעליים, יכול להיות שהוא קודם כל ילך לשירותים או לקחת משהו מהחדר שלו לפני שהוא ינעל את הנעליים. זה קורה כי למוח שלהם לוקח קצת יותר זמן לעבד את מה שביקשתם ממנו.

בסופו של יום, אנחנו לא רובוטים אלא בני אדם וגם לילדים יש רצונות משלהם. יכול להיות שהבקשות שלהם לא התמלאו ולכן הם לא מוכנים למלא את הבקשות שלכם. תנו למלא את בקשותיהם ככל האפשר ולהיות כמה שיותר חיוביים. ככה, הם יהיו חיוביים כלפיכם ויתנהגו בצורה "נכונה". אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים כאלה, לחצו כאן.