שיני חלב הן השיניים הראשונות שיש לכל אדם. הן אומנם לא קבועות ובשלב מסוים בחיים הן עוזבות אותנו אך זה לא אומר שבשל כך שהן זמניות, אין צורך לדעת כמה דברים בנושא. הנה 5 דברים חשובים שכדאי לדעת על שיני חלב.

שיני חלב – מתי הן מופיעות

שיני חלב מתחילות לצאת בסביבות גיל חצי שנה והן גדלות עד גיל 3. גיל חצי שנה זה הנורמה אך בהחלט יכול להיות שיתחילו לצאת לילד שלכם שיניים מוקדם יותר או אפילו רק בגיל שנה. כבר בגיל שלושה חודשים הם מתחילים לחקור את העולם עם בעזרת הפה שלהם. הם מכניסים ידיים, צעצועים וכמעט כל דבר אחר לפה. הרבה הורים מפרשים זאת, בצדק, כבקיעת שיניים, אך כמו שאמרנו, השיניים הראשונות מופיעות רק כשלושה חודשים לאחר מכן.

השיניים הראשונות שיוצאות הן השיניים המרכזיות בחלק התחתון של הפה, לאחר מכן השיניים המרכזיות העליונות ולאחר מכן מופיעות שאר השיניים.

שיני חלב

שיני חלב – טיפול בכאב

כשהתינוק שלכם מתחיל לגדל שיניים, הוא מרגיש חוסר נעימות באזור. כדי לעזור לו להקל על הכאב, ניתן לעסות את החניכיים שלו באזור הכואב. השתמשו באצבע שלכם (וודאו קודם לכן שהיא נקייה), במברשת שיניים רכה או בצעצועי נשיכה כדי ליצור קונטרה ללחץ שהשן מפעילה מבפנים. דרך נוספת להקלה על הכאב היא לתת לילד שלכם אוכל קר או שתייה קרה. הקור יאלחש את המקום ויקל את הכאב עבור הילד שלכם.

שימו לב – יכול להיות שבתקופת בקיעת השיניים, חום הגוף של הילד שלכם יעלה. זה טבעי ובסדר. החום ההגיוני הוא 38 מעלות, אך כמובן שאם אתם חושבים שיש משהו מעבר או סתם רוצים להרגיע את עצמכם, בקרו אצל רופא הילדים.

שיני חלב – חומרי הרגעה

ישנן המון משחות הרגעה שניתן להשתמש בהן כנגד כאבי שיניים. אל תעשו זאת. תופעות הלוואי המצוינות שם, שהורים עדכנו שאכן קורות בחלק מהפעמים, פשוט לא שוות את הסיכון. משרד הבריאות האמריקאי אפילו הוציא הודעת הזהרה כנגד חלק מהן.

כמו כן, יש הורים אשר רוכשים לילד שלהם שרשרת ענברים. המטרה של שרשרת זו היא שאם הילד צריך לנשוך משהו, תהייה לו שרשרת זמינה ובהישג יד תמידי. שרשרת זו היא מסוכנת! הענברים עלולים לפול מהשרשת ואתם מציבים את הילד שלכם בסכנת חנק בנוסף לכך שהשרשת הוכחה כלא יעילה. עדיף לרכוש לילד שלכם צעצועי נשיכה בטוחים וללא כל נוזל.

שיני חלב
יכול להיות שבוקעות לו השיניים

שיני חלב – צחצוח שיניים

צחצוח השיניים של הילד צריך לקרות פעמיים ביום, ממש כמו כולם. רצוי להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד ולמרוח כמות קטנה מאוד של המשחה. פלואוריד הוא מינרל העוזר לשמור על השיניים ומונע ריקבון שלהן. בגיל 3, ניתן להגדיל את הכמות של משחת השיניים על מברשת השיניים.

ישנה המלצה לעקוב אחרי צחצוח השיניים של הילד עד גיל 6-7. עקבו אחר כמות משחת השיניים, שהם באמת מצחצחים כמו שצריך ושהם לא בולעים את המשחה. ברגע שאתם רואים שהם מוכנים (אזור גיל 3 בדרך כלל), למדו אותם לירוק את משחת השיניים אל הכיור. 

שיני חלב – התור הראשון אצל רופא השיניים

ההמלצה היא שהתור הראשון של הילד שלכם אצל רופא השיניים יהיה כאשר השן הראשונה מופיעה. בביקור זה, הרופא יבדוק את התפתחות השיניים העתידית, את בריאותן וגם ייתן לכם עצות כיצד לשמור על היגיינת הפה של הילד שלכם בצורה הטובה ביותר.

שיני חלב אומנם לא יישארו עם הילד שלכם לכל החיים, אבל לפחות לתקופה הקרובה, הן ישמשו אותו רבות. לכן, חשוב מאוד לדעת כמה שיותר על הנושא כדי לשמור על היגיינת הפה ועל השיניים עצמן ככל האפשר. מקווים שהצלחנו לעזור.

רוצים לקרוא עוד מאמרים בנושא שלבי התפתחות? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

שיני חלב – מתי הן בוקעות לראשונה?

שיני חלב מתחילות לצאת בסביבות גיל חצי שנה (יש כאלה שהגדילה מתחילה לפני) והן גדלות עד גיל 3.

שיני חלב – מתי הן מתחילות לנשור?

זה משתנה אך בסביבות גיל 5 שיני החלב הראשונות מתחילות לנשור. בגיל כזה, הלסת של הילד היא מספיק חזקה כדי לתמוך בשיני בשר ושיני החלב נושרות כדי לפנות להן מקום.

שיני חלב – כמה שיני חלב צומחות בסך הכל?

"סט" מלא של שיני חלב בנוי מ-20 שיניים.