צעדים ראשונים הם אבן דרך רצינית בחייו של התינוק שלכם. הוא מתחיל להיות עצמאי יותר ויותר וההשגחה עליו הופכת להיות דבר הרבה יותר מסובך.  בשלב זה של חייו אתם מאוד רוצים לעזור לו כדי לעודד את ההתפתחות שלו ואת הדרך שלו לעשות צעדים ראשונים.

צעדים אלה הם חשובים מאוד ומגיעים עם עוד רבדים בהתפתחות של הילד שלכם. מהם אותם רבדים? איך אפשר לעזור לו להתקדם מהר יותר? הנה התשובות.

במטרה לעזור לילד שלכם לעשות צעדים ראשונים מהר יותר, אפשר לעשות את הדברים הבאים:

עזרו לו לעשות צעדים ראשונים –

אחזו בידו של תינוקכם ועזרו לו להסתובב למרחקים ארוכים יותר. זה יעזור לו לשפר את שיווי המשקל ולהיות בטוח על שתי רגליים.

צעדים ראשונים
עזרו להם לעשות צעדים ראשונים

אל תקנו הליכונים –

הימנעו מהליכונים לתינוקות! הם מצמצמים את הרצון של התינוק שלכם ללמוד ללכת ולעשות צעדים ראשונים מכיוון שהוא כבר יכול להסתובב בחדר מבלי ללמוד. הליכונים גם מגדילים מאוד את סיכויי הפציעה שלו, גם כאשר מבוגרים נמצאים.

הסיבה לכך היא שהליכונים הם לא יציבים והם די מהירים ומאפשרים לתינוקות לתפוס דברים שבדרך כלל לא יכלו להגיע אליהם. תינוק בהליכון עלול ליפול במדרגות, לשפוך על עצמו קפה חם שיש על השולחן או לבלוע תרופות, מטבעות או פריטים קטנים אחרים שחשבתם שאינם בהישג יד. בחרו במקום זאת בצעצועי הדחיפה שיעזרו לו לעשות צעדים ראשונים.

השתמשו במרכזי פעילות –

מרכזי פעילות נייחים, או בשמם השני – אוניברסיטה, מאפשרים לתינוקות לשחק בבטחה כשהם על הרגליים מבלי להסתובב בחדר.

צעדים ראשונים
מרכזי פעילות יכולים לעזור מאוד להתפתחות של הילד

לפני שהוא יעשה צעדים ראשונים בכוחות עצמו, יהיו לכך סימנים מקדימים והם:

  1. הוא יישען על רהיטים כדי להגיע למצב עמידה ואולי אפילו ישחרר ויעמוד בכוחות עצמו לכמה שניות.
  2. הוא יעשה צעדים ראשונים בכך שהוא יסתובב ברחבי החדר,  תוך כדי שהוא אוחז ברהיטים שונים לתמיכה.
  3. הוא יעשה צעד אחד או יותר בכוחות עצמו – לכיוונכם או לכיוונו של קרוב משפחה אחר – לפני שהם נופלים.
  4. הוא ילמד לקום ללא שימוש ברהיטים לתמיכה לאחר שהוא נפל באמצע החדר.
צעדים ראשונים
הוא ייעזר ברהיטים כדי לעמוד וללכת

כמו שכבר אמרנו – צעדים ראשונים הם אבן דרך רצינית מאוד בחייו של התינוק שלכם. עקבו אחר השלבים שהוא עובר כדי לדעת מתי הוא מוכן לעשות צעדים ראשונים וכך תוכלו לדעת מתי לעזור לו ומה לעשות כשהוא מגיע לחלק זה בחייו. בהצלחה.

כדי ללמוד עוד, לחצו כאן

שאלות נפוצות בנושא צעדים ראשונים

הילד שלי עדיין לא התחיל ללכת. כדאי לבקר את הרופא?

אם ילדכם לא הולך אבל תינוק צעיר יותר כן הולך, אל תדאגו, זה נורמלי לחלוטין. למרות שיש תינוקות שמתחילים ללכת עוד לפני יום ההולדת שלהם, רבים מהם אינם מתחילים ללכת עד גיל כמה חודשים. אין צורך להיות מודאג אלא אם כן התינוק שלכם לא הולך והוא הגיע לגיל 18 חודשים.

מתי כדאי לקנות לתינוק נעליים צעד ראשון?

לא מיד כשהוא מתחיל ללכת. חשוב מאוד להתפתחותו של התינוק ושל הרגל שלו שהוא ילך יחף. הליכה יחפה עוזרת לרגל ולתינוק להתרגל לקרקע עליה הוא דורך וכך גם הרגל מתעצבת. כדאי לקנות נעלי צעד ראשון כשהילד שלכם מתחיל ללכת לכוחות עצמו ובצורה בטוחה. נעלי טרום הליכה אפשר לקנות מגיל מאוד צעיר ולאחר שהוא כבר עשה צעדים ראשונים.

מה ההבדל בין נעלי צעד ראשון לנעלי טרום הליכה?

נעלי טרום הליכה הן נעליים המתאימות לתינוקות שרק מתחילים ללכת, כאלה שעושים צעד ראשונים לגמרי. נעליים מסוג זה הן נעליים מאוד עדינות ורכות והן מדמות הליכה יחפה שטובה מאוד לרגלו של התינוק. נעלי צעד ראשון הן נעליים לילדים בוגרים יותר שכבר הולכים בביטחון ובצורה עצמאית. נעל זו היא נעל רגילה לכל דבר.