פיתוח שפה זה דבר קשה בעבור ילד קטן. הוא מנסה להבין את מה שהוא שומע וגם מוציא כמה קולות אך אלו הן לא מילים מובנות ובטח שלא משפטים שלמים. בתור הורים, אנו רוצים לעזור לו וכדי לעשות זאת יש מספר דברים שצריך לדעת.

ילדים מעט גדולים יותר שכבר התחילו לדבר (וכולנו יודעים שיש כאלה שפשוט לא מספיקים לאחר שהתחילו), עדיין צריכים ללמוד הרבה מילים ומושגים. גם בכך יש לכם דרך לעזור וגם עליה אנו נדבר במאמר זה. 

פיתוח שפה – הפסיקו לדבר

כדי ללמוד את השפה, הילד צריך לשמוע אתכם מדברים כמה שיותר. כך, הוא שומע צלילים, הברות, מילים ומשפטים והוא לומד אותם גם אם הוא לא יודע את פירושם או הקשרם. אז למה להפסיק לדבר? כי המוח שלו צריך לעכל את הדברים הללו. אם תדברו ללא הפסקה, אז המוח שלו לא יפסיק לקלוט כלום כי הוא יקבל המון מידע. ברגע של ההפוגה הזו, המוח שלו יקלוט את הדברים ויעכל אותם. כך, הילד שלכם יתחיל לדבר מוקדם יותר.

כדי לפתח שפה אצל ילדים מעט גדולים יותר שכבר יודעים לדבר אתם יכולים לשאול אותם שאלות בנוגע למה שהם מספרים לכם ולחכות לתשובה. ככה אתם פותחים מקום לדיון ואינטראקציה ביניכם לבין הילד והוא מרגיש שהקול שלו נשמע. תשאלו אותו שאלות ענייניות וכאלה שיגרמו לו לחשוב.

פיתוח שפה – סבלנות

לילדים לפעמים לוקח קצת זמן עד שהם עונים על שאלה. הסיבה לכך היא שפשוט לוקח להם מעט יותר זמן לעבד אותה. לאחר ששאלתם שאלה, חכו כמה שניות ורק לאחר מכן, אם אתם בטוחים שהילד לא שמע או לא הבין אתכם, שאלו שוב, אפשר אפילו בניסוח אחר, יותר פשוט. אם אתם בטוחים שהילד שמע אתכם אך הוא עדיין מסתכל עליכם בעיני עגל תמימות, יכול להיות שהוא פשוט לא הבין מה אתם רוצים ממנו. הסבירו לו בעדינות ובנועם שזה בסדר לא להבין ולהבא, כשהוא במצב כזה, זו לא בושה להגיד שהוא לא הבין או שהוא לא יודע את התשובה. ככה אתם תלמדו אותו משהו חדש בכך שתגלו לו את התשובה.

פיתוח שפה – שירו שירים

ככל הנראה, יצא לכם לראות או לשמוע על אדם בעל גמגום שר חלק ובלי בעיות. נשמע מוזר קצת נכון? העניין הוא שהחלק במוח שלנו שאחראי על דיבור הוא לא אותו חלק האחראי על השירה. לכן, אם הילד שלכם מתקשה בדיבור, מכל סיבה שהיא, נסו לשיר יחד איתו ואף תנו לו לשיר לבד. זוהי שיטה מעולה ללמוד לדבר בצורה טובה יותר והיא הוכחה כעובדת.

פיתוח שפה
עוד דרך מעולה לפיתוח שפה

פיתוח שפה – השלם את החסר

כשילדכם כבר מדבר ומכיר שיר או שניים, אתם יכולים לשחק איתו השלם את החסר. המשחק הוא פשוט – שירו יחד איתו את השיר והשמיטו מילה אחת ותנו לו להשלים אותה. הסימן שלו יהיה שפשוט תסתכלו עליו בעיניים מצפות. לאחר פעמיים או שלוש או כבר יתפוס את העניין. כדי לפתח את המשחק אתם יכולים לעשות אותו דבר עם סיפורים שהם מכירים ולתת להם להשלים את החסר לפי מה שהם מכירים או לפי הסיטואציה. למשל אם התמונה בספר מראה דמות עצובה ועל זה מדברים אז תנו לילד להסביר איך הדמות מרגישה.

פיתוח שפה – גרמו להם לבקש

ילדים קטנים, כשהם משהו נוטים לבכות כשהם רוצים משהו מסוים שלא בהישג ידם, גם אם הם כבר יודעים לדבר. הסיבה לכך היא שהם פשוט התרגלו לזה במשך כל כך הרבה זמן שזהו הרגל שהם עוד לא נפטרו ממנו. בתור הורים, אנו רוצים להקל את חייהם ככל האפשר והרבה פעמים אנו פשוט נותנים להם מה שהם רוצים בלי לשאול שאלות ולפעמים אנו עושים זאת רק כדי לקבל קצת שקט. זהו דבר מאוד לא נכון לעשות. אתם צריכים להגיד לילד שלכם שיש דרך לבקש – במילים ובצורה נעימה ומנומסת וכך הוא יקבל את רצונו. במידה וזה לא קורה, הוא פשוט לא יקבל את מה שהוא רוצה. חשוב לשים לב שהוא ממש מבקש ולא אומר "בא לי" או "אני רוצה". הלמידה כאן היא להשתמש במילים כדי להביע את רצונו וכמובן שצריך להיות מנומס.

פיתוח שפה דורש עבודה מצד ההורים ולכן יש להשקיע בזה זמן וסבלנות. שימו לב שאתם מבצעים את כל הצעדים הנחוצים ביסודיות, אחרת ההתפתחות עשויה לקחת קצת יותר זמן. אם אתם רוצים ללמוד עוד על התפתחות הילד, לחצו כאן.