סביבה ירוקה, עושה טוב בעיניים. עצים, צמחים ופרחים הם מראה יפה שכיף לצפות בו. בנוסף לכך, סביבה ירוקה ולא בצבע אלא באידיאולוגיה, היא גם מהנה וכיפית הרבה יותר. איכות הסביבה ושמירה על הטבע הם נושא חשוב ביותר שיעזור לנו לחיות על כדור הארץ למשך זמן רב יותר וגם לשמור עליו במצב טוב. תחשבו על זה כך, מוצר חשמלי שמזניחים אותו, ייהרס די מהר אך מוצר חשמלי שמנקים אותו ומטפלים בו היטב, יישמר לשנים רבות.

כך גם יש לראות את כדור הארץ שלנו. הוא אומנם לא ייעלם ואי אפשר לזרוק אותו לפח כשהוא מתקלקל אך אם לא נטפל בו, אנחנו נחייה בצורה מאוד מאוד לא בריאה ואף קודרת. לכן, אנחנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי לשמור עליו בריא.

זה לא מספיק שנעשה משהו בקשר לסביבה אלא אנחנו גם צריכים לחנך את הילדים שלנו ואת הדורות אחריהם לשמור על הסביבה. במאמר, נסביר איך ניתן לעשות זאת בצורה נכונה וכזו שתלהיב את הילדים ואכן תגרום להם לשמור על הסביבה גם לאחר שאנחנו לא נהייה כאן.    

סביבה ירוקה – תעשו את מה שאתם מצפים שהם יעשו

אין זה סוד שאתם המודלים לחיקוי של הילדים שלכם כבר מגיל צעיר ולכן הם מחקים אתכם מתי שהם יכולים. זה למה אתם רואים ילדות קטנות לוקחות את נעלי העקב של האימא ומבקשת להתאפר. בשל כך, אתם צריכים להיות דוגמה למופת בעבור הילדים שלכם ולהציג להם את ההתנהגות הנכונה.

אתם לא יכולים לכעוס על הילדים שלכם על התנהגות מסוימת אם אתם עושים אותה בעצמכם. לכן, אם אתם זורקים בקבוק שתייה לפח ולא אל המיחזורית, אתם לא יכולים לכעוס עליהם כשהם עושים זאת. אתם חייבים להציג להם את ההתנהגות הראויה שאתם רוצים לראות אצלם. שהם יראו שאתם מתעניינים באיכות הסביבה, הם בעצמכם יתחילו להתעניין בכך.

סביבה ירוקה
הציבו דוגמה לילד שלכם

סביבה ירוקה – עשו זאת בצורה מעניינת

פעולת הלימוד היא כנראה מעט זרה לכם (אלא אם אתם מורים) ויכול להיות שאתם לא חושבים שהיא מעניינת. בנוסף, זה ידוע שילדים לא כל כך אוהבים ללמוד בדרך של ישיבה בכיתה וקריאה מספרי הלימוד. לכן, אתם צריכים לעשות משהו שהוא קצת אחר ויותר מעניין כדי לגרום להם ללמוד בצורה אפקטיבית ופעילה.

קיימות המון דרכים מעניינות ללמד – משחקים (קופסה, קלפים ואינטראקטיביים), ספרים ועוד. בחרו את אחת הדרכים בכל יום והקדישו את כל כולכם לכך. אם בחרתם בספר, אתם יכולים גם ממש להציג אותו בתור הצגה קטנה או כל דבר אחר שימשוך להם את העין ותשומת הלב כדי שהם ילמדו בצורה פעילה ואפקטיבית.

סביבה ירוקה – מוצרי יד שנייה

לא הרבה יודעים זאת אך כמעט כל מוצר שמיוצר, בין אם אלו בגדים, נעליים, צעצועים או מכשירי חשמל, פוגע בצורה כלשהי בסביבה. נעליים מצריכות שימוש בעור, מוצרי חשמל מצריכים שימוש בחשמל ועוד. כל אלה פוגעים בסביבה בכך שהם לוקחים ממנה משהו. אז נכון, אי אפשר לעצור את הייצור כי הוא תורם לאיכות חיינו אך יש כמה דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי מעט להאט אותו מבלי לפגוע באיכות החיים שלנו.

הדרך לעשות זאת היא להשתמש במוצרים יד שנייה. למשל, אתם צריכים מיקרוגל חדש, השכן קנה מיקרוגל אך הוא לא טוב עבורו, במקום שאתם תקנו חדש, קחו את שלו. בכל הקשור לילדים, אתם יכולים להסביר להם איך הם יכולים לקבל דברים יד שנייה מצוינים. למשל, האחיין שלכם כבר גדל והוא לא משחק עם הצעצועים שלו והם מתאימים לילד שלכם. במקום לקנות לו צעצועים חדשים לגמרי, תנו לו את הצעצועים של האחיין והוא יהיה מבסוט עד הגג. מבחינתו, הוא קיבל צעצועים חדשים ומבחינתכם, אתם לא הוצאתם כסף על מוצרים הפוגעים בסביבה. הסבירו לילדים בצורה מעניינת (כפי שדיברנו קודם) על החשיבות של שימוש חוזר במוצרים.

סביבה ירוקה – קניות לבית

גם המוצרים שנמצאים על המדפים בסופר יכולים להיות לא ידידותיים לסביבה ואומנם לא חייבים לוותר עליהם ולקנות רק מוצרים אורגניים אך בהחלט אפשר להסביר לילדים על ההבדלים בין מוצר אורגני למוצר שאינו אורגני. הסבירו להם על התוויות ועל למה בכלל קיימת מחלקה אורגנית, על מה זה ריסוס ירקות וכדומה.

בנוסף, אתם יכולים גם לצמצם את הקנייה בכך שלא תקנו 4 קופסאות שימורים של אותו דבר, אלא אחת או שתיים שממש נחוצות. הסבירו להם גם על חיים בצמצום ולמה זה כל כך חשוב ושומר על הסביבה. הכניסו אותם ממש אל חווית הקנייה הירוקה בכך שתבקשו מהם לחפש את התוויות המתאימות, את המחלקה האורגנית וכדומה.

סביבה ירוקה – מיחזור הוא חשוב

זוהי כנראה הדרך הפשוטה ביותר לשמור על הסביבה והיא חשובה ושכיחה מאוד. מיחזור עושה פלאים לסביבה ושומר עליה ירוקה יותר מכיוון שעושים שימוש חוזר בחומרים מאשר פשוט לזרוק אותם. בשנים האחרונות, המיחזור הלך וגדל וממצב שבקושי ממחזרים זה הגיע לרמה שיש כמה וכמה מיחזוריות שונות לחומרים שונים כמו פלסטיק, נייר, זכוכית ואריזות.

הכניסו את המיחזור אל הבית שלכם ועודדו את הילדים לעשות זאת. למדו אותם על הפחים השונים המיועדים לחומרים שונים ואפילו בצעו את ההפרדה בבית אם זה מתאפשר. תנו לנם להיות אחראיים על העניין ותנו להם להכניס את המוצרים למיחזוריות. זה יכניס אותם לעולם הזה בצורה הרבה יותר עמוקה וכך הם יישמרו על הסביבה.

סביבה ירוקה – עציצים וצמחים

עציצים וצמחים יכולים להכניס לכם הרבה אור ואוויר נקי יותר אל הבית. עצים וצמחים מטהרים את האוויר שלנו והם מאוד עוזרים לסביבה. לכן, כדאי לכם להכניס אל הבית כמה שיותר צמחים. אם יש לכם גינה, כדאי לשתול בה כמה שיותר צמחים ועצים, גם כדי שיהיה לכם יפה וכיף לצאת אליה וגם כדאי שהאוויר שתקבלו בסביבת הבית שלכם יהיה נקי יותר.

למדו את הילדים על היתרונות הללו של הצמחים ותנו להם לעזור לכם כך שהם ירגישו חלק מהעניין. אם אתם יכולים ורוצים, אפשר לשתול גינת ירק בחצר שלכם ולגדל בעצמכם את האוכל שלכם. זהו עוד רבד שהילדים יכולים להרוויח וללמוד ממנו. בנוסף, העזרה שלהם תלמד אותם אחריות בכך שתטילו עליהם משימות הקשורות לגינון כמו למשל שתילה, השקיה וכדומה.

סביבה ירוקה – אופניים, אוטובוס והליכה ברגל

מכוניות גורמות לזיהום אוויר, זה ידוע לכל אך ישנן דרכים שאתם יכולים לצמצם את השימוש ברכב האישי שלכם ובכך להפחית מעט את זיהום האוויר. כשאפשר, סעו באוטובוס או באופניים כדי להגיע לאן שאתם צריכים או שבכלל תלכו ברגל כשזה אפשרי. הסבירו לילדים מדוע מכוניות כל כך מזהמות את האוויר והסבירו להם שאנחנו זזים בכיוון הנכון בתחום הזה בזכות הכניסה של המכוניות החשמליות לשוק הרכבים.

סביבה ירוקה
השתמשו בהם כשאפשר

מיחזור, נסיעה באופניים ובתחבורה ציבורית, שתילת עצים וצמחים, שימוש במוצרים יד שנייה, קניות נכונות, דוגמה אישית ולמידה בצורה מעניינת – כל אלו יגרמו לילדים להתעניין יותר באיכות הסביבה ויגרמו להם לשמור על כדור הארץ גם עבורם וגם עבור הדורות שיגיעו אחריהם.

אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים הקשורים לאורח חיים ירוק, לחצו כאן.