נעלי צעד ראשון הן נעליים שיהיו הרבה על רגליו של הילד שלכם. בתור סבתא לילד בן שנתיים וכזו שעברה את התקופה הזו בעצמה עם שלושה ילדים, אני יכולה להגיד לכם בלב שלם שלנעליים שתבחרו יכולות להיות השפעה רבה על הילד ועליכם.

חשוב מאוד שהנעליים שתבחרו יתאימו לרגלו של הילד שלכם. בחירה של נעלי צעד ראשון היא לא דבר של מה בכך ולכן חשוב לעשות בחירה נבונה. ריכזתי כאן 7 טיפים לבחירה נכונה של נעלי צעד ראשון ועל הדרך גם אספר לכם קצת על מה אני עברתי עם הילדים שלי וגם עם הנכדים שלי בכל הנוגע לנעליים.

בחרו חנות עם אנשי מקצוע מנוסים –

נשמע מאוד טריוויאלי אבל זה כל כך חשוב. בחירת החנות הנכונה היא הצעד הראשון בקנייה של נעלי צעד ראשון. החנות הנכונה היא כזו שמעסיקה אנשי מקצוע מנוסים שידעו להמליץ לכם בדיוק על הנעליים שאתם צריכים ומחפשים. בחנויות אלה יש בדרך כלל מגוון רחב מאוד של נעליים ככה שתוכלו לבחור מבין אפשרויות רבות.

אני זוכרת שכשהלכנו לראשונה לקנות נעליים לניב הנכד המתוק שלי, הבת שלי ובעלה, לא היו מוכנים להתפשר על החנות שממנה הם יקנו את הנעליים. לא היה אכפת להם שבחנות אחרת המחיר הוא זול יותר. מה שהיה חשוב להם זה לקבל את השירות הכי מקצועי שיש וזה בדיוק מה שקיבלנו בחנות שבה היינו. כמובן שיצאנו ממנה עם זוג נעליים חדשות לנכד שלי.

נעלי צעד ראשון
בחרו אנשי מקצוע מנוסים

תמדדו את הרגליים של הילד –

את זה אפשר (ואפילו כדאי) לעשות בחנות אליה תלכו. אם בכל זאת אתם רוצים לעשות זאת בעצמכם, זה מה שאתם צריכים לעשות: קחו מטר, מדדו את אורך הרגל של הילד שלכם, לאחר מכן מדדו את רוחב הרגל של הילד שלכם. כך תדעו להגיד למוכר מהן מידות הרגל של הילד שלכם והוא ידע להתאים לו נעלי צעד ראשון.

אנחנו לא מדדנו את הרגל של ניב לפני שנסענו לחנות כדי לקנות לו את הנעליים. זה גרם לנו להיות שם יותר זמן ממה שהיינו צריכים כי מדדנו כמה זוגות בכל מיני מידות. אחרי שמדדנו כמה נעליים והמוכר שם לב שאנחנו לא סגורים על המידה, הוא הלך למחסן וחזר עם ערכה שאיתה הוא מדד את הרגליים של ניב וידע להתאים לו נעלי צעד ראשון.

בחירת המידה הנכונה –

סעיף זה נובע ישירות מהסעיף הקודם. כשהלכתי בזמנו לקנות עם הבן שלי את הנעליים הראשונות שלו, לא היה מבחר כמו היום ודי היינו צריכים לבחור את מה שיש. בסופו של דבר לקחנו נעליים במידה אחת גדולה יותר ממה שהיה צריך ופשוט ציפינו שהוא יגדל לתוכן. אז כן, זה קרה אבל זה לא אומר שזה נכון או אפילו בריא לעשות את זה.

היום, קיים מבחר ענק של נעליים ושל מידות ופשוט אין סיבה להתפשר על מידה יותר או פחות רק כדי לסמן וי על קניית הנעליים. מידת נעליים היא לא המלצה אלא עניין די מחייב כדי שהנעל תתאים בצורה לרגל. עם מחשבה זו בראש, נעבור לסעיף הבא.

התאמה לרגל –

זהו כנראה הסעיף החשוב ביותר בכל הנוגע לבחירת נעליים באופן כללי. התאמה לרגל מתחלקת לשני דברים – נוחות ומרחב. בכל הקשור לנוחות, אין יותר מדי מה להרחיב. צריך שהנעל תהייה נוחה לילד כשהוא נועל אותה. כדי לבדוק האם יש לרגל מספיק מרחב בתוך הנעל – הנעל המתאימה תשאיר מרחב של בערך 2 ס"מ בין קצה הבוהן לקצה הנעל. כדי לבדוק את זה, אפשר לבצע את הבדיקה המוכרת וללחוץ על האזור.

בחלק האחורי של הנעל, גם אמור להיות מרחב לרגל. כדי לבדוק את המרחב כאן, הכניסו את האצבע שלכם בין עקב הרגל של ילדכם והחלק האחורי של פנים הנעל. האצבע שלכם אמורה להיכנס שם בצפיפות. במידה ואתם לא מצליחים להכניס את האצבע, הנעל צמודה מדי. במידה והאצבע נכנסת בחופשיות, זה אומר שהנעל רופפת מדי.

נעלי צעד ראשון
התאימו להם את הנעליים

בחירת הנעל –

הניחו לילד לבחור את הנעל החדשה שלו, כמובן עם עזרה שלכם. הסיבה היא שאם תכפו על הילד את הנעליים שאתם בחרתם, יכול מאוד להיות שהוא יתנגד לנעול אותם. במצב כזה, הכסף ששילמתם על הנעליים ילך לפח כי הן פשוט ישבו במגירת הנעליים ללא שימוש וזה פשוט חבל.

הבת שלי, די השתלטה על תהליך הקנייה של נעלי צעד ראשון לניב, הנכד שלי. היא בחרה את הנעליים, כמעט ולא נתנה לבעלה ולי לתת חוות דעת. ניב בכלל התחרפן. הוא היה מאוד עייף ולא באמת היה לו כוח לכל העניין. קודם כל, זה ממש לא כדאי ללכת לקנות נעליים או כל דבר אחר עם ילד עייף או רעב. אך במידה ובכל זאת עשיתם את זה, כדאי מאוד שתהפכו אותו למעורב. בקשו ממנו לבחור את הנעליים, שיגיד מה דעתו על הנעליים שאתם בחרתם ובשבילו וכל דבר אחר שיעזור להחזיק אותו ער ולא עצבני.

תנועה –

כמו שכבר אמרנו, הנעל אמורה לתת מספיק מרחב לרגל. המרחב הזה מאפשר לרגל לנוע בחופשיות ובנוחות. במידה ולא יהיה מספיק מרחב לרגל בתוך הנעל, התנועה תהייה רובוטית יותר כיוון שהרגל תצטרך להסתדר עם פחות מרחב לתנועה. נסו לחשוב על 80 איש בתוך חדר וכל אחד מנסה לזוז לעומת 10 אנשים באותו החדר. זה סיפור שונה לגמרי.  

בדיקה פנימית –

כשאני מדברת על בדיקה פנימית אני מתכוונת שתיכנסו ממש לתוך מה שהולך בתוך הנעל. בדקו שאין שם שום דבר שיכול לעורר אי נוחות, בדקו שאין תפרים פרומים ובדקו שקיימת קשת תמיכה לכף הרגל.

בנוסף לכל אלה, בדקו מהו החומר ממנו עשויה הנעל. בדקו שהחומר הוא איכותי וכזה שלא נהרס מהר ותצטרכו לקנות זוג נעלי צעד ראשון חדשות בעוד שבוע-שבועיים.

לצערי הרב, הנעליים שאני קניתי לילדים שלי, היו מחומרים לא הכי איכותיים ועשיתי זאת כדי לחסוך כמה שקלים. בסופו של דבר, לא באמת חסכתי. הייתי צריכה לקנות נעליים חדשות כי הנעליים שקניתי פשוט נהרסו מהר.

אחרי שלמדתם קצת על הדברים החשובים שצריך להסתכל עליהם בכל הנוגע לקניית נעלי צעד ראשון, אתם מוכנים לגשת לחנויות יחד עם הילד שלכם ולתת לו לבחור את הנעליים החדשות שלו. הצלחתי להכניס קצת מהחוויה שלי בניסיון להפוך את המאמר לקליל יותר וכדי שתקבלו דוגמאות מוחשיות.

רוצים לקרוא מאמרים בנושא נעלי צעד ראשון? אם כן, לחצו כאן.

שאלות נפוצות בנושא נעלי צעד ראשון

מאיפה כדאי לקנות נעלי צעד ראשון?

בגדול, מכל חנות. ההעדפה היא לגשת לחנויות יותר מוכרות מכיוון שבדרך כלל שם אפשר למצוא מגוון רחב יותר, נעליים העשויות מחומרים איכותיים יותר ואנשי מקצוע מנוסים ומקצועיים.

מתי צריך לקנות נעלי צעד ראשון?

לא מיד כשהילד שלכם מתחיל ללכת. כדאי לחכות עד שהילד מצליח ללכת בצורה מאוזנת ובטוחה באופן עצמאי.

האם ילדים צריכים נעליים כשהם לומדים ללכת?

ממש לא. ההמלצה והדבר הנכון והטוב לעשות הוא לתת לילד ללכת יחף. הסיבה היא שהליכה יחפה עוזרת לילד לחזק את שרירי הרגליים שלו, את האיזון שלו ובהליכה יחפה הרגליים הרכות והעדינות של הילד לומדות להתרגל למשטחים השונים שעליהם הוא הולך.