משחקי לוח, המכונים גם קירות חושיים, הם צעצועים חינוכיים לילדים בגיל הרך. מדובר בלוחות די גדולים או בקוביות שמצורפים אליהם כמה פריטים קטנים כמו כפתורים, דלתות, רוכסנים, שרוכים וכדומה. על ידי המשחק בפריטים אלו, ילדים מחדדים את המוטוריקה העדינה שלהם ומפתחים את יכולותיהם האינטלקטואליות. אם אתם רוצה שהילד שלכם יגדל להיות חכם, אופטימי ויצירתי, כדאי לרכוש צעצוע כזה לחדר שלו.

במאמר הבא, אנו נבחן את היתרונות והסוגים השונים של משחקי לוח כדי שתנסו להבין בעצמכם כמה הם חשובים ותתאימו את הסוג המתאים אל הילד שלכם.

משחקי לוח – מהם היתרונות שלהם?

משחקי לוח מעודדים את הילדים שלכם ללמוד ולהתנסות בכך שהלוחות מאפשרים לילדים המון מרחב משחק בזכות האפשרויות הרבות שהם פורשים בפניהם. הילד עומד או יושב אל מול הלוח ושואל את עצמו "אני אשחק עם הרוכסן או עם השרוך? עם הדלתות או הלחצנים?" בכך הוא מתנסה בדברים שונים ולומד איך כל אחד מהם עובד. ילדים כאלה המתנסים בדברים שונים בגיל צעיר, יגדלו להיות כאלה שיהיו פתוחים יותר לדברים שהם לא מכירים. הם פחות יהיו בררניים באוכל.

משחקי לוח עוזרים כאמור לפתח את היכולות האינטלקטואליות והכישורים המוטוריים של אותם ילדים. הכישורים הללו עוזרים לתיאום עין-יד ופיתוח המוח ומערכת העצבים. המשחקים הקטנים הללו כמו לחיצה על כפתורים, פתיחה וסגירה של רוכסן או התאמת הצורה למקומה, יתרמו בעתיד לשימוש של ילדכם בפריטים הזקוקים למעט עדינות כמו מספריים למשל או ציור.

משחקים אלו, עוזרים לילד ללמוד צורות ותכונות שונות של חומרים ופריטים, הוא לומד כיצד להבדיל בין משהו אחד לאחר ומשחקי לוח בגיל מאוחר יותר אף עוזרים לפיתוח השפה.

משחקי לוח

משחקי לוח – סוגים שונים

משחקי לוח ניתן למיין לסוגים שונים:

לפי מגדר – רוב המשחקים מסוג זה, מתאימים גם לבנות וגם לבנים אך ישנם כאלה המתאימים יותר לבנות מאשר לבנים ולהפך. השוני בין הלוחות הללו בא לידי ביטוי בעיקר בצבעים ובציורים המוצגים עליהם.

גודל – ישנם לוחות גדולים וישנם לוחות קטנים. מן הסתם הלוחות הגדולים יגיעו עם חלקים גדולים ואף עם יותר אפשרויות משחק והלוחות הקטנים עם חלקים קטנים יותר ופחות אפשריות משחק. היתרון בכל אחד מהם הוא שאת הלוחות הגדולים ניתן לתלות על הקיר בחדרו של הילד ולתת לו לשחק בבטחה ואת הלוחות הקטנים ניתן לקחת איתכם כשאתם יוצאים מהבית.

נושא – לוחות שונים מתעסקים בנושאים שונים. לוח אחד יכול לעסוק בחיות ולוח אחר יכול לעסוק בדברים שיש ברחבי הבית. לוח אחד יכול לעשות באותיות ואחר בצבעים.

ציורים – חלק מהלוחות מגיעים עם ציורים שונים (לרוב לפי הנושא של הלוח) וחלק מהלוחות הם חלקים.

משחקי לוח – משחקים לימודיים נוספים

משחקי לוח הם מעולים כיוון שהם חינוכיים ולימודיים ותורמים להתפתחותו של הילד אך כמובן שאלו הם אל המשחקים היחידים שעושים זאת.

פאזלים – פאזלים הם משחקי התפתחות המתאימים לכל גיל ולא רק לילדים! הם דרך נהדרת לפתח את התפיסה המרחבית, התיאום, פתרון הבעיות, הכישורים הקוגניטיביים והמיומנויות המוטוריות של ילדכם ושלכם. חידות הוכחו כמשחקים מעולים להתפתחותו של המוח.

משחק הזיכרון – משחקי זיכרון מסייעים בשיפור הזיכרון באופן מהנה ומשעשע. משחקי זיכרון עוזרים להפעיל את מוח, לשפר את הריכוז, לשפר את הפונקציונליות הקוגניטיבית, לאמן זיכרון חזותי, להגביר את המיקוד ואת תשומת הלב.

אם נמאס לכם ממשחק הזיכרון המסורתי, אתם יכולים להמציא וריאציה משלכם למשחק. אתם יכולים להכין כרטיסיות עם תמונות של החפצים ולחפש את הכרטיסייה עם שם החפץ. אפשר לכתוב על כרטיסיות שמות של חיות בזכר ונקבה ולמצוא את הזוגות המתאימים (לדוגמא – אם פתחתם את הכרטיסייה שכתוב עליה "אריה", אתם צריכים למצוא את הכרטיסייה שכתוב עליה "לביאה").

קוביות – קוביות הן משחק מעולה לשיפור ההבנה של צורות, צבעים וגדלים אצל הילד שלכם בנוסף לפיתוח היצירתיות. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לתת לו את הקוביות ופשוט לצפות בו משחק ונהנה. אם אתם רוצים לעזור לו (והוא מספיק גדול בשביל זה) אתם יכולים לשאול אותו מהם הצבעים של הקוביות או לבקש ממנו לסדר אותן לפי הגודל שלהן.

משחקי לוח

אחרי שלמדתם על עוד כמה משחקים לילדים (כדי ללמוד עוד בנושא, לחצו כאן), אתם מוכנים לשחק עם הילדים שלכם וללמד אותם בו זמנית.

שאלות נפוצות

משחקי לוח – מהם היתרונות של משחקי לוח?

משחקי לוח הם משחקים לימודיים המשפרים את היכולות המוטוריות, הקוגניטיביות והאינטלקטואליות של הילדים. ילדים אלו לומדים להיפתח לאפשרויות שונות ולומדים על הצורות, הרעשים והתכונות האחרות של הפריטים איתם הם משחקים.

משחקי לוח – מהו השוני בין לוח אחד לאחר?

השוני העיקרי הוא בצבעים ובציורים שעל הלוחות. יכול להיות שלוח אחד יתאים יותר לבנים ולוח אחר יתאים יותר לבנות. השוני הנוסף הוא בגדלים – לוחות גדולים יתהדרו ביותר אפשרויות משחק מאשר לוחות קטנים.

משחקי לוח – אילו עוד משחקים יש בסגנון זה?

משחקי לוח הם לימודיים וכאלה המפתחים את היכולות המוטוריות והאינטלקטואליות של הילדים. משחקים כמו פאזלים, משחק הזיכרון, קוביות ועוד עושים את אותו הדבר.