טלוויזיה לילדים היא דרך נהדרת ללמוד על העולם ועל הקשרים הבין אישיים שאנו חווים ביום יום. כמו שאתם יודעים, יש המון תוכניות ג'אנק בטלוויזיה וככל הנראה אתם לא תושיבו את הילדים שלכם לראות תוכניות ריאליטי.

אז מה כן אפשר לתת לילדים לראות? תוכניות חינוכיות כמובן. במאמר הבא, נציג מספר תוכניות חינוכיות מומלצות וטובות מאוד לגיל הרך כך שכשהם רואים טלוויזיה, אתם יכולים להיות רגועים.

טלוויזיה לילדים – מתי מותר להתחיל?

האם ידעתם שעד גיל שנה וחצי, תינוקות לא רואים בבירור מרבי? לכן, להושיב אותם מול הטלוויזיה, זה פשוט מיותר. בכל מקרה, דרך הלמידה הטובה ביותר לתינוקות היא אינטראקציה אישית עם ההורים או כל אדם אהוב אחר. באמצעות האינטראקציה הם לומדים להתאים את הקול לפנים, הם יודעים להבדיל בין הבעות פנים שונות ויודעים מה זה להרגיש נאהבים. משחק היא דרך למידה מצוינת נוספת בשביל תינוקות. דרך משחק הם לומדים על הגדלים, הצורות והצלילים השונים, לא משנה מה הם עושים איתם.

אז מתי אפשר להתחיל לתת להם לראות טלוויזיה – רק בסביבות גיל שנתיים אפשר באמת להושיב אותם מול טלוויזיה אך לזמן מוגבל ואל מול תכנים מתאימים.

טלוויזיה לילדים
שימו לב שהם בגיל המתאים

טלוויזיה לילדים – תוכניות מומלצות

כל הורה רוצה שהילד שלו ילמד כמה שיותר וידע כמה שיותר. לכן, אנחנו משתדלים להקריא להם סיפורים ואם כבר הם רואים טלוויזיה, אז אנחנו רוצים שהם יצפו בתוכניות חינוכיות ולימודיות. אך מהם התוכניות המומלצות? הנה כמה:

  1. אוטובוס הקסמים – יכול להיות שראיתם את התוכנית הזו בעצמכם כשהייתם ילדים או שהאחים הקטנים שלכם ראו אותה. בתוכנית זו, לומדים על הכל מהכל. על גוף האדם ועל הטבע. על מדע ועל איך דברים מסוימים עובדים. התוכניות מוגשת בצורה מהנה מאוד עם נגיעות של מדע בדיוני. איפה אפשר לראות – נטפליקס ילדים.
  2. לאמה לימה – סדרה המלמדת על חברות, משפחה וכיף. בכל פרק הילדים יפגשו הרפתקה חדשה שבה בם ילמדו על נושאים כמו איך לחלוק, שיתוף פעולה, החשיבות של המשפחה ועוד. איפה אפשר לראות – נטפליקס ילדים וערוץ החינוכית.
  3. צ'יקו בון בון – סדרה זו מתאימה לילדים שעולים לכיתה א' או מעט גדולים יותר. סדרה זו מזכירה קצת את בוב הבנאי המוכר והאהוב. בוב הבנאי לימד אותנו על עבודת צוות, צ'יקו לעומת זאת, ילמד יותר על הדרכים שבהם הדברים קורים. צ'יקו ילמד הנדסה בסיסית ומושגים כמו תגובת שרשרת וידגים כיצד הם קורים בפועל. איפה אפשר לראות – נטפליקס ילדים.
  4. פרפר נחמד – אין צורך להציג את הסדרה הזו. כולנו מכירים אותה טוב מאוד מהסיבה הפשוטה שזו הסדרה שאנחנו ראינו כשהיינו ילדים קטנים. איפה אפשר לראות – באתר הטלוויזיה החינוכית ובערוץ היוטיוב של הטלוויזיה החינוכית.
  5. בחצר של פופיק – אפשר לקרוא לה פרפר נחמד המודרנית. גם כאן יש אינטראקציה בין בובות ואנשים. מלמדים על חברות ועל הדברים החשובים בחיים בעזרת שירים ומשחקים. הסדרה זכתה בפרס האקדמיה לסדרת הטלוויזיה הטובה ביותר לגיל הרך. איפה אפשר לראות – באתר הטלוויזיה החינוכית.
  6. עיר המספרים – סדרה מקסימה המלמדת ילדים חשבון פשוט. בכל פרק הילדים יוצאים יחד עם המספרים להרפתקה חדשה. איפה אפשר לראות – אתר וערוץ הטלוויזיה החינוכית.
טלוויזיה לילדים
שימו לב שהם צופים בתוכניות מתאימות וחינוכיות

טלוויזיה לילדים – הסכנות של טלוויזיה בגיל מוקדם

כבר אמרנו שבגיל צעיר, כדאי ליצור אינטראקציה בין אישית עם התינוק שלכן כדי שהוא יתפתח בצורה הטובה ביותר, אך מה קורה לתינוקות שיושבים אל מול הטלוויזיה?

מחקרים הראו שתינוקות שצופים בטלוויזיה מתקשים בפיתוח שפה, יש להם בעיות זיכרון לטווח קצר, בעיות שינה ובעיות בפיתוח השפה. גם אם התינוק שלכם צופה בתוכניות לימודיות, הוא לא באמת לומד.

טלוויזיה לילדים
שימו לב שאתם שולטים בתוכן שהם צורכים

חשוב מאוד ליצור כמה שיותר אינטראקציה עם התינוק שלכם. גם אם אתם רוצים לראות טלוויזיה, עשו זאת אחרי שהוא הולך לישון. גם אם אתם צופים בטלוויזיה והוא משחק בצד, הוא לומד הרבה פחות מאשר אם הייתם משחקים יחד איתו.

חשוב מאוד לשלוט בתוכן שהילדים צורכים כי בעולם של היום הכל כל כך זמין. הגבילו את זמן המסך של הילדים כך שעד גיל 5 הם במסכים עד שעתיים ביום. התוכניות החינוכיות הן כיפיות ולימודיות בו זמנית והילדים שלכם לא ירצו להפסיק לצפות.

רוצות לקרוא עוד מאמרים שיעזרו לכם? לחצו כאן.

שאלות נפוצות

טלוויזיה לילדים – למה לא כדאי לתת להם לצפות בטלוויזיה בגיל קטן?

הסיבה היא שהם לא כל כך מבינים מה הם רואים לפני גיל שנה וחצי והלמידה האמיתית שלהם תגיע מאינטראקציה עם אנשים וממשחקים.

טלוויזיה לילדים – באיזה גיל אפשר לתת לילדים לראות טלוויזיה לראשונה?

ההמלצה היא גיל שנתיים. בגיל זה הם כבר מבינים יותר את השפה ומצליחים לקלוט את מה שהם שומעים ורואים. למרות זאת, לא כדאי להושיב אותם שעות אל מול הטלוויזיה. בגיל כזה, שעה זה מקסימום.

טלוויזיה לילדים – עד איזה גיל יש להגביל את זמן המסך של הילדים?

בגדול, בכל גיל צריך להגביל את זמן המסך של ילדים כדי שהם יוכלו גם ללמוד, לשחק בחוץ ולעשות עוד דברים חוץ מלראות טלוויזיה, לשחק במחשב או להיות בסמארטפון שלהם. עד גיל 5, הגבלת זמן המסך היא חשובה מאוד וכמובן גם בחירת התוכן חייבת להיות בשליטה שלכם עד גיל זה לכל הפחות.