בריאות התינוק היא הדבר החשוב ביותר להורים. אין דבר שנמצא מעל זה בסולם העדיפויות שלהם והם יעשו הכל כדי להבטיח את בריאותו התקינה של הילד שלהם. כדי לעשות זאת, הביקורים בטיפת חלב, עוד בינקות, הם תכופים והקשר שלהם עם המטפלת הוא רציף ואצל הורים מסוימים אף מתקיים על בסיס יומיומי.

כשהם כבר גדולים יותר, לוקחים אותם לרופא הילדים כדי שיקבלו טיפול ומדבקה. גם כשהם כבר גדולים, הורים לוקחים אותם לרופא או דואגים להם בבית ועושים הכל כדי שהילד שלהם יבריא. זה חלק בלתי נפרד מהעבודה ההורית וכמו שכבר אמרנו, זה הדבר החשוב ביותר.

ילדים רבים חוששים מהביקורים אצל הרופא ומנסים להתחמק מהם בדרכים שונות. הרופא שכנראה מנסים להתחמק ממנו הכי הרבה הוא רופא השיניים. זוהי לא הפתעה. רופא הילדים או רופא המשפחה, בדרך כלל עושה טיפול מאוד פשוט וסטנדרטי. לעומת זאת, אצל רופא השיניים, אפילו הטיפול הפשוט והסטנדרטי ביותר יכול להיות מאוד לא נעים.

לא רק ילדים מפחדים מביקור אצל רופא שיניים אלא גם הרבה מאוד מבוגרים. במאמר הבא, נציג את הסיבות לפחד מרופא השיניים בקרב ילדים, אך סיבות אלה בהחלט יכולות להיות רלוונטיות גם למקור הפחד של מבוגרים.

בריאות התינוק – הפגישה הראשונה

בואו נציג לכם סיטואציה – זהו היום הראשון שלכם בעבודה חדשה. אתם נכנסים למשרד החדש, חיוך הססני ומתרגש מרוח לכם על הפנים. מתקרב אליכם קולגה ומחליט שהדרך שלו לקבל אתכם לעבודה היא להבהיל אתכם בכל בוקר מחדש. זה לא נעים ואתם תנסו להימנע מלפגוש את האדם הזה.

תחשבו שהילד זה אתם, ביום הראשון שלו אצל רופא השיניים. הרופא הוא הקולגה שמנסה להפחיד אתכם כל הזמן ולא משנה כמה אתם (או הילד) מנסים להתחמק, בסופו של דבר, המפגש הזה יתקיים.

יכול להיות שהמפגש הראשוני של הילד עם רופא השיניים היה קצת טראומטי בשבילו מסיבה כלשהי. זה יכול להיות הטיפול שהוא עבר, זה יכול להיות בגלל התניה שלילית (קישור של חוויה שלילית לרופא השיניים). כדי להרגיע את הפחד במצב כזה, אתם צריכים לשנות את הצורה שבה הילד שלכם רואה את רופא השיניים. נסו להעביר לו את הביקור בצורה נעימה יותר כמו למשל קניית גלידה לאחר הטיפול או כל דבר אחר שיכול לעשות לילד התניה חיובית לרופא השיניים.  כך, הוא לא יראה את הרופא באור שלילי אלא באור חיובי.

בריאות התינוק

בריאות התינוק – סיטואציה לא מוכרת

לילדים קצת קשה להבין ולתפוס דברים שהם לא מכירים. לכן, כשהם מגיעים אל רופא השיניים, אין להם מושג מה הולך לקרות ובגלל זה, הם מפחדים. תחשבו על זה רגע, הם צריכים לשכב על כיסא טיפולים, מול אור חזק, כשלצידם יושב אדם שהם לא מכירים, לא יודעים מה התפקיד שלו והוא הולך לעשות להם טיפול שאין להם מושג מה יקרה בו.

חוסר השליטה, נתינת האמון באדם זר וכמובן, אי הכרת הסיטואציה, גורמים לילד להבין שמשהו לא בסדר ושהוא צריך לצאת מהמצב הזה. זה סוג של אינסטינקט הישרדותי. מבחינתו של הילד, יש רק כמה דמויות סמכותיות בחייו – ההורים, בני המשפחה והמורה/גננת. לכן, מבחינתו, רופא השיניים הוא לא דמות סמכותית בחייו שהוא יכול בוודאות להפקיד את הביטחון שלו בו ולכן הוא יעשה הכל כדי להתחמק מהסיטואציה וזה מוצג בבכי, צרחות וכדומה.

בריאות התינוק – סף כאב

ילדים לא אוהבים שכואב להם. בעצם, מי כן? לכן, לאחר שהילדים ביקרו כבר פעם או פעמיים אצל רופא השיניים, הם כבר יודעים מה הולך להגיע והם מנסים להתחמק מזה. כפי שאמרנו, הילדים לא בדיוק מבינים מה היתרונות של ביקור אצל רופא השיניים ולכן הם חוששים ממנו ומבחינתם, זה סוג של עונש להגיע אליו ולשבת בכיסא שלו. בנוסף, סף הכאב שלהם הוא נמוך בהרבה משל ילדים גדולים יותר ושל מבוגרים וכל כאב הכי קטן, הוא ממש נורא מבחינתם.

 דבר נוסף שיכול לגרום לפחד מפני הכאב, הוא צפייה בטלוויזיה. לפעמים, בעיקר בתוכניות טלוויזיה מצוירות לילדים, רופא השיניים מוצג ככזה שהוא מעט רשע והדמות האהובה מפחדת ממנו וממה שהוא עומד לעשות. לכן, הפחד הזה מושרש בילד וזה מקור הפחד שלו מפני רופא השיניים.

בריאות התינוק – אם מבוגרים מפחדים, למה שילדים לא יפחדו?

כבר דיברנו על כך שמבוגרים רבים מפחדים בעצמם מביקורים אצל רופא השיניים. לכן, אם מבוגרים, שבעיני ילדים הם גדולים וחזקים, מפחדים מרופא שיניים, אז למה שהילדים לא יפחדו?

הילדים שלכם רואים אתכם ככל יכולים. כאלה שלא מפחדים מכלום וכאלה שיכולים לעשות הכל. לכן, אם אתם, ההורים, מציגים פחד מרופא השיניים, גם אם זה רק חשש כלפי הילד, זה מקרין אליו שכנראה יש ממה לפחד.

לכן, כשאתם עם הילד אצל רופא השיניים, אתם צריכים להיות כמה שיותר רגועים ולשדר שלווה. כשאתם עושים זאת, הילד מבין שאין ממה לחשוש וגם הוא יהיה רגוע יותר. גם אם אתם עושים חוזרים לאחר טיפול שעשיתם בעצמכם, אתם צריכים להציג מצג שבו הכל בסדר. מול הילד, תשדרו שאין כאב, שהטיפול היה קליל ופשוט, גם אם הטיפול היה כואב מאוד ואתם סובלים ממש. בסופו של דבר, הכל תלוי במה שאתם מציגים לילד. אם תציגו לילד שיש ממה לפחד ולחשוש, זה מה שיקרה. אם תציגו רוגע ושהכל בסדר, זה מה שהוא ירגיש גם כן.

בריאות התינוק
אם אתם מפחדים, גם הם יפחדו

בריאות התינוק – מקור הפחד

כדי לעזור לילד להתגבר על הפחד שלו מרופא השיניים, צריך להגיע אל מקור הפחד. כדי לעשות זאת, הושיבו את הילד ונסו להבין מה בעצם מפחיד אותו בסיטואציה הזו. אם מקור הפחד הוא משהו שאתם יכולים למנוע או להקל, עשו זאת כמה שיותר מהר. אם מקור הפחד הוא לא בשליטתכם, דברו עם רופא השיניים, הוא היה בסיטואציות האלה לא פעם ולא פעמיים וככל הנראה הוא יידע מה לעשות כדי להקל על הילד שלכם.

אתם יודעים מהי החשיבות של ביקור אצל רופא השיניים אך הילד לא יודע מהי. הושיבו אותו, הסבירו לו את הסיטואציה וספרו לו מה הולך לקרות. כך אתם יכולים לעזור לילד להבין את הסיטואציה ואתם מנטרלים פחד אחד. את הכאב אי אפשר לנטרל כל כך אך בהחלט אפשר להקל עליו עם שיטות כאלה ואחרות. הסתירו את הפחד שלכם כדי לתת לילד הרגשה טובה ונסו לגרום לכך שהמפגש הראשון של הילד עם רופא השיניים יהיה חיובי ככל האפשר.

אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים בסגנון, לחצו כאן.