אמבטיה לתינוק היא עניין שחלק מההורים מחכים לה בקוצר רוח וחלק מההורים חוששים ממנה מאוד. במיוחד בשביל ההורים החוששים, המאמר הבא יסביר לכם איך לקלח את הילד שלכם בצורה נכונה ופשוטה, מה צריך להכין מראש וגם נסביר קצת איך לקצוץ את הציפורניים שלהם.

אמבטיה לתינוק – הכנה מראש

קודם כל ולפני הכל, שימו לב שאין שום דבר שעשוי לגרום להחלקה של הילד והכי חשוב – אל תורידו ממנו את העיניים לשנייה! ילדים אוהבים לשחק, להשפריץ, לעמוד (במידה והם בגיל) ולעשות בלאגן בזמן המקלחת, לכן, חשוב מאוד לשים לב אליהם בכל רגע נתון כדי שלא יקרה אסון.

כדאי לעשות הכנות מראש לפני שמכניסים את התינוק לאמבטיה. זה לא משנה אם הוא עוד קטן ומתקלח באמבטיה מיוחדת קטנה או שהוא כבר גדול מספיק כדי להתקלח באמבטיה הגדולה של הבית. חשוב מאוד לקבוע את טמפרטורת המים, שלא תהייה קרה מדי ולא חמה מדי. בנוסף, רצוי להכין את כל התכשירים הנחוצים – שמפו, סבון לגוף וכל דבר אחר, שיהיו בהישג יד כדי שלא תצטרכו לגשת ולהביא אותם.

משחקים זה גם משהו שחייב שיהיו באמבטיה. דבר מרכזי מאוד בחייהם של תינוקות וילדים קטנים הוא המשחק והם רוצים לעשות זאת בכל זמן אפשרי, כן, גם במקלחת. לכן, חשוב מאוד שיהיו לכם משאיות, בובות ועוד המון משחקים כדי לבדר את הילד שלכם בזמן המקלחת. זמן המקלחת הוא לא הכי כיפי בשבילם והרבה פעמים הם מנסים להימנע ממנו וכדאי שיהיה להם איזושהי דרך לבדר את עצמם גם בזמן המקלחת.

אמבטיה לתינוק
חשוב לדאוג לו למשחקים

הדבר האחרון שיש להכין מראש זה מגבת. אתם לא רוצים שהתינוק שלכם יחכה בקור עד שתהייה לו מגבת מוכנה. השתמשו במגבת יחסית גדולה, כזו שתוכל לעטוף את כל כולו. מגבת גדולה תעזור לו להתייבש יותר מהר וגם תשמור על חום גופו טוב יותר עד שתלבישו אותו בבגדים נקיים.

אמבטיה לתינוק – ראש-זנב

כשיש לכם תינוקות קטנים, כאלה שעדיין מקלחים אותם באמבטיה מיוחד וקטנה, אין צורך לקלח אותם בכל יום. הם יושבים בבית, בבגדים נקיים ותכלס, לא עושים יותר מדי. לכן, אין שום סיבה לעשות להם מקלחת מלאה בכל יום. אפשר לעשות ניקוי קטן שאני קורא לו: ראש-זנב. כשאנו מדברים על ראש-זנב, הכוונה היא לנקות את הפנים, הצוואר, הידיים, אזור החלציים, הישבן והרגליים. הסיבה לכך היא שאלו האיברים החשופים לאוויר או אלה שצריכים להיות סטריליים ככל האפשר.

בצעו ראש-זנב בכל יום שבו החלטתם לא לעשות לתינוק שלכם אמבטיה (כמובן שזה לא פותר מלעשות אמבטיה כמה פעמים בשבוע) ונקו את האזורים הללו עם מים נעימים ולא עם מגבונים. מה שצריך לעשות הוא להשתמש במטלית רכה ומיוחדת כדי לנקות את התינוק שלכם. הניחו אותו על משטח ההחתלה או כל מקום אחר שיהיה נוח לו ולכם. טבלו את המטלית בקערה/דלי/כלי אחר ששמתם בו מים חמימים ונעימים והעבירו אותה על התינוק שלכם בעדינות. אפשר (ואף כדאי) לדבר עם התינוק שלכם תוך כדי שאתם מנקים אותו, זה יסיח את דעתו מהעניין.

אמבטיה לתינוק – אמבטיה

כשאתם מכניסים את התינוק לאמבטיה, חשוב מאוד לתמוך בראש ובצוואר שלו למשך כל זמן המקלחת. הראש שלהם הוא עדין מאוד ועדיין אין מספיק כוח להחזיק אותו באופן עצמאי. כאשר אתם שוטפים את השיער והראש של התינוק שלכם, חשוב מאוד לא לשפוך מים על הפנים שלו מהסיבה הפשוטה שהם עשויים לבלוע את המים ולהיחנק. שטפו את השיער שלו בעדינות כאשר אתם שופכים עליו מים באופן מתון. כשאתם עוברים לגוף, אפשר מעט יותר להשתגע עם המים ולשחק קצת עם התינוק שלכם אך עדיין לא יותר מדי. בחודש-חודשיים הראשונים, כל האמבטיה מורכבת ממים בלבד וללא סבון כלל. התייעצו עם רופא הילדים שלכם בנושא כדי לקבל מעט יותר מידע.

לאחר שהתינוק שלכם נקי, הוציאו אותו בזהירות מהאמבטיה וייבשו אותו בעזרת טפיחות מגבת ולא ניגוב כמו שאתם עושים לעצמכם. קודם כל, טפיחה היא הדרך הנכונה לייבש את גופנו ולא ניגוב כמו שאנחנו עושים כאמור. עור התינוק הוא עדין מאוד והניגוב עלול לגרום לפצעים וגירויים לא נעימים. רצוי לקנות מגבות מיוחדות בעבור הילד שלכם.

אמבטיה לתינוק – גזירת ציפורניים

הזמן הטוב ביותר לגזור ציפורניים הוא אחרי האמבטיה. הסיבה היא שלאחר מקלחת, העור שלנו רך יותר וגזירת הציפורניים היא קלה יותר וכואבת פחות. לפעמים, לתינוקות יש ציפורניים ארוכות וחשוב לגזור אותם למקרה שהם מגרדים את עצמם מהסיבה הפשוטה שהם עלולים לפצוע את עצמם בטעות. אתם יכולים לקנות קוצץ ציפורניים מיוחד לתינוקות או מספריים בטיחותיות קטנות שזוהי מטרתן. אם חוששים לגזור את הציפורניים של התינוק שלכם, אפשר יכול לשייף אותם בעזרת פצירה.

אמבטיה לתינוק
חשוב לעשות זאת אחרי מקלחת

אמבטיה לתינוק היא חוויה, לפעמים טובה ולפעמים פחות. תינוקות רבים מעדיפים לא להתקלח ומנסים להתחמק מזה ככל האפשר. לכן, כדאי שיהיו לכם משחקים ודברים אחרים שיבדרו את הילד שלכם בזמן האמבטיה. בבלוג שלנו יש מאמר שבו תוכלו לקרוא על כמה רעיונות מגניבים למשחקים לאמבטיה. שימו לב, אל תורידו את העיניים שלכם מהם לשנייה כי עלול לקרות אסון. היו אחראיים. עקבו אחרי הדברים שדיברנו עליהם במאמר זה והאמבטיה תהפוך לחוויה מהנה ופשוטה בעבורכם ובעבור התינוק שלכם.

שאלות ותשובות

אמבטיה לתינוק – מה חשוב להכין מראש?

הדברים שחשוב להכין מראש הם: טמפרטורת המים, מגבת, סבון וכל דבר אחר שאתם יכולים לחשוב עליו כדי להקל את הסידורים לפני, תוך כדי ולאחר המקלחת.

אמבטיה לתינוק – למה משחקים באמבטיה הם חשובים?

הסיבה היא שתינוקות לא אוהבים להתקלח ומעדיפים לשחק. הפכו את זמן האמבטיה לזמן משחק נוסף ותראו איך הילד שלכם ירוץ למקלחת בכל יום.

אמבטיה לתינוק – למה חשוב לגזור ציפורניים לתינוקות ולמה עושים זאת אחרי מקלחת?

ישנה עדיפות לגזירת ציפורניים לאחר המקלחת מכיוון שהעור שלנו הופך רך יותר מה שהופך את גזירת הציפורניים לקלה יותר וכואבת פחות. תינוקות עם ציפורניים ארוכות עשויים לפצוע עצמם כשהם מגרדים ואפילו משחקים, לכן, חשוב לגזור את הציפורניים שלהם לעיתים די קרובות.